ژنیو – دکتور نصیر احمد اندیشه سفیر کبیر و نماینده دایمی جمهوری اسلامی افغانستان در سازمان ملل متحد به تاریخ ۴ سرطان سال ۱۳۹۸ مطابق ۲۵ جون سال ۲۰۱۹ اعتماد نامه خویش را به آقای یوولی مارور رئیس کنفدراسیون سویس در شهر برن تقدیم نمود.

رئیس کنفدراسیون سویس تقرر داکتر اندیشه را به حیث سفیر افغانستان در سویس تبریک گفته و ابراز داشت که علاقه مند است آخرین تحولات و پیشرفت های افغانستان را از زبان سفیر افغانستان بشنود. سفیر و نماینده دایمی جمهوری اسلامی افغانستان ضمن تقدیم تعارفات نیک رییس جمهور و رییس اجراییه دولت جمهوری اسلامی افغانستان برای رییس کنفدراسیون و مردم کشور دوست سویس، از حسن نظر کشور سویس نسبت به افغانستان اظهار سپاس نموده و ابراز داشت که افتخار می نماید که منحیث نماینده کشورش در سویس در جهت افزایش روابط دو جانبه میان دو ملت کار نماید.

داکتر اندیشه هم چنین به سابقه روابط دوستانه بین دو کشور اشاره نموده و اذعان نمود که شاه امان الله خان که استقلال افغانستان تحت قیادت او حاصل گردید در سال ۱۹۲۸ به برن سفر نموده و در همان سال معاهده دوستی بین دو دولت به امضا رسید. وی هم چنین به نقش دولت سویس در دهه های اخیر و نقش این کشور در مذاکرات ژنیو در اواخر دهه هشتاد سده قبل اشاره نمود و اظهار داشت که دولت سویس میزبان خوبی در کنفرانس اخیر ژنیو بوده است. 

سفیر جمهوری اسلامی افغانستان هم چنین به طور خلاصه از پیشرفت های حاصله در عرصه های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در کشور یادآوری نموده و نقش دولت های دوست، منجمله کنفدراسیون سویس را خیلی با اهمیت ارزیابی نمود. وی اضافه نمود که امسال دو موضوع انتخابات ریاست جمهوری و مذاکرات برای صلح از اهمیت زیادی برخوردار هستند و خوشبختانه در هر دو عرصه پیشرفت های ملموسی صورت گرفته است.

سپس رئیس کنفدراسیون سویس به موقعیت جغرافیایی افغانستان و مشکلات که در منطقه وجود دارد اشاره کرد و اذعان نمود که کنفدراسیون سویس کشور بی طرف بوده، لیکن همیشه حاضر به همکاری با دولت و ملت افغانستان می باشد. رئیس کنفدراسیون سویس هم چنین سطح روابط دو جانبه میان سویس و افغانستان را مطلوب ارزیابی نمود و آرزو نمود که روابط نیک و حسنه میان دو دولت هم چنان ادامه داشته باشد. وی علاوه نموده که کشورهای ما در مقایسه با یک تعداد کشورهای دیگر کوچک هستند و دو دولت باید همدیگر را یاری رسانند.

در اخیر، رئیس دولت سویس ابراز آمادگی کرد تا بر علاوه برنامه های جاری، در عرصه تحصیلات و تعلیم و تربیه، همکاری دولت سویس با افغانستان را افزایش داده و پروژه های که نتایج مشخص و ملموسی داشته باشند را در همکاری با دولت افغانستان، به مرحله اجرا بگذارد.

ژنیو - جلالتمآب دوکتور نصیر احمد اندیشه سفیر کبیر و نماینده دایمی افغانستان در ژنیو اعتماد نامه خویش را طی محفل رسمی به آقای مایکل مولر دایرکتر جنرال دفتر سازمان ملل متحد در ژنیو تقدیم نمودند.

کابل –  شام امروز ضیافت در رابطه به نشست ژنیوا به میزبانی جلالتمآب صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه برگزار گردید، در این محفل شماری از مقامات بلند رتبه دولتی، سفرای کشور های خارجی مقیم کابل و نماینده ویژه سازمان ملل متحد برای افغانستان اشتراک کرده بود.

 وزیر امور خارجه در مورد اهمیت نشست ژنیوا به مهمانان معلومات ارائه نموده افزود؛ این نشست که قرار است در ماه نوامبر سال جاری در ژنیوا، سویس برگزار گردد و روی صلح، ثبات، همکاری های منطقوی و تعهد همکاری و حمایت مالی کشور های تمویل کننده افغانستان، بحث خواهد شد.

همچنین نماینده ویژه سازمان ملل آقای یماماتو گفت که سازمان ملل آماده گی های لازم وسهم فعال برای برگزاری  این نشست خواهد داشت وی گفت  این نشست در سطح وزرای امور خارجه کشور های تمویل کننده و کشور های منطقه برگزار خواهد شد.

 

Go to Top