تجلیل از صدمین سالروز استرداد استقلال کشور

تجلیل از صدمین سالروز استرداد استقلال کشور
|| || ||

جلیل از صدمین سالروز استرداد استقلال کشور
سفارت و نمایندگی دایمی جمهوری اسلامی افغانستان مقیم ژنیو از صدمین سالگرد استرداد استقلال کشور طی محفل با شکوهی با اشتراک سفرأ و نمایندگان دایمی دولت های عضو سازمان ملل متحد مقیم ژنیو، سران و اعضای سازمان های بین المللی، نهاد های غیر دولتی و جامعه مدنی، نهادهای تحصیلی و فرهنگی و مقامات شهر ژنیو و افغان های مقیم کشور سویس بزرگداشت به عمل آورد.
این محفل که در صالون سازمان جهانی ملکیت های معنوی در شهر ژنیو برگزار شده بود با نواختن سرود ملی کشور آغاز گردید و سپس با سخنرانی دکتر نصیر احمد اندیشه، سفیر و نماینده دایمی جمهوری اسلامی افغانستان در سازمان ملل و سایر سازمان های بین المللی مقیم ژنیو ادامه یافت.
دکتر اندیشه در قدم نخست تشریف آوری مهمانان به محفل صدمین سالگرد استرداد کشور را قدردانی نمود و بیان داشت که این روز نقطه عطفی در تاریخ افغانستان است که به شکل با شکوهی و با برنامه های متعدد در افغانستان تجلیل شده است. دکتر اندیشه اضافه نمود که یک صد سال پیش، ملت افغانستان تحت زعامت یک شاه جوان و مترقی، یک بار دیگر صلاحیت تصمیم گیری در مورد سیاست خارجی را بدست آورد و شاه جوان برنامه فشرده اصلاحات را به هدف مدرن سازی و خودکفایی افغانستان روی دست گرفت. آقای اندیشه با ذکر روایتی از سخنان امان الله که گفته بود ما باید کوشش نماییم در کشورمان تعداد قلم از تعداد تفنگ بیشتر باشد، علاوه نمود که متاسفانه اکنون در منطقه ما تعداد تفنگ و اسلحه خیلی فراوان است و این وظیفه ماست تا توجه بیشتر روی مسائل مانند خلع سلاح داشته باشیم.
سفیر افغانستان علاوه نمود که امان الله خان به این باور بود که به منظور کسب واقعی استقلال، افغانستان باید از انزوا خارج و با ملت های مترقی دیگر کار نماید. روی همین منظور، امان الله خان و همسرش ملکه ثریا، راه اروپا را به پیش گرفتند و در چارچوب سفر اروپایی شان، در سال 1928 از برن دیدار نموده و اولین معاهده دوستی میان شاه امان الله و آقای ادموند شولتز، رئیس وقت دولت فدرال سویس، به امضا رسید. جناب سفیر افزود که در حقیقت ما 90 سالگی آغاز روابط مان با دولت سویس را نیز جشن می گیریم.
وی هم چنان ضمن التحاف دعا به همه کسانی که در راه آزادی افغانستان از خود رشادت و جانفشانی به خرج داده اند، اذعان نمود که مردم افغانستان بعد از استقلال تا کنون با مشکلات عدیده ای روبرود شده اند، , آخرین مثال آن حمله ددمنشانه علیه هموطنان ما در یک صالون عروسی در کابل بود، اما هرگز روحیه آزادی، مقاومت و امید به آینده را فراموش نکرده اند و با سری بلند به مصاف مشکلات رفته و در جهت رفع آنها کوشیده اند.
آقای اندیشه ضمن یادآوری از دستاوردهای دو دهه اخیر در افغانستان، به شمول رشد روز افزون تعداد تعلیم یافتگان، دسترسی به خدمات صحی، ایجاد نهادهای منتخب، جامعه مدنی فعال و رسانه های آزاد ،گفت که ارزش های بدست آمده میان مردم افغانستان و جامعه جهانی مشترک است که با تقبل سختی ها و قربانی های فراوان بدست آمده است. وی ضمن اشاره به شکننده بودن دستاوردها، مهمانان اشتراک کننده را مورد خطاب قرار داد که مردم افغانستان و جامعه جهانی باید برای حفظ دستاوردها و ارزش های مشترک مانند حقوق بشر و اصول دموکراتیک، هشیار باشند و در این راه مسئولین که در شهر ژنیو، چه در سازمان ملل متحد و سایر نهادها فعالیت دارند، مسئولیت مضاعف دارند.
دکتر اندیشه با اشاره به فعالیت های سیاسی و دپلماتیکی که در کابل و در دوحه در جریان است امیدواری کرد که هر چه زودتر صلح برای مردم افغانستان به یک واقعیت مبدل گردد. او اضافه کرد که ما مشتاق افغانستانی هستیم که بعد از ختم منازعه، اصول جهانی مساوات، آزادی و حفظ و گسترش حقوق بشر جایگاه ویژه ای داشته باشند.
در اخیر، دکتر اندیشه به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی افغانستان و اعضای نمایندگی های دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد و سازمان تجارتی جهانی از تمام آنهایی که برای افغانستان، چه در سطح دو جانبه و چند جانبه، کار نموده اند اظهار تشکر و قدردانی نمود و حضور مهمانان را یک بار دیگر خیر مقدم گفت.
سپس، گروه موسیقی آوا یک پارچه موسیقی فولکوریک افغانستان را به شکل زنده اجرا نمود. در ختم محفل، از مهمانان با چای زعفران و غذاهای متنوع افغانستان که بیانگر فرهنگ و عنعنات افغانستان می باشد پذیرایی گردید

خواندن 1665 دفعه

آخرین ویرایش در دوشنبه, 01/07/1398

Go to Top