دوكتور نصیر احمد اندیشه سفیر کبیر و نماینده دایمی ج. ا. ا. در سازمان ملل متحد به تاریخ 4 سرطان سال 1398 مطابق 25 جون سال 2019 اعتماد نامه خویش را به آقای اولی ماورر رئیس کنفدراسیون سویس در شهر برن تقدیم نمود

دوكتور نصیر احمد اندیشه سفیر کبیر و نماینده دایمی ج. ا. ا. در سازمان ملل متحد به تاریخ 4 سرطان سال 1398 مطابق 25 جون سال 2019 اعتماد نامه خویش را به آقای اولی ماورر رئیس کنفدراسیون سویس در شهر برن تقدیم نمود
|| || ||

وكتور نصیر احمد اندیشه سفیر کبیر و نماینده دایمی ج. ا. ا. در سازمان ملل متحد به تاریخ 4 سرطان سال 1398 مطابق 25 جون سال 2019 اعتماد نامه خویش را به آقای اولی ماورر  رئیس کنفدراسیون سویس در شهر برن تقدیم نمود.
رئیس کنفدراسیون سویس تقرر داکتر اندیشه را به حیث سفیر افغانستان در سویس تبریک گفته و ابراز داشت که علاقه مند است آخرین تحولات و پیشرفت های افغانستان را از زبان سفیر افغانستان بشنود. سفیر و نماینده دایمی ج. ا. ا. ضمن تقدیم تعارفات نیک رییس جمهور و رییس اجراییه دولت ج. ا. ا. برای رییس کنفدراسیون و مردم کشور دوست سویس، از حسن نظر کشور سویس نسبت به افغانستان اظهار سپاس نموده و ابراز داشت که افتخار می نماید که منحیث نماینده کشورش در سویس در جهت افزایش روابط دو جانبه میان دو ملت کار نماید.
داکتر اندیشه هم چنین به سابقه روابط دوستانه بین دو کشور اشاره نموده و اذعان نمود که شاه امان الله خان که استقلال افغانستان تحت قیادت او حاصل گردید در سال 1928 به برن سفر نموده و در همان سال معاهده دوستی بین دو دولت به امضا رسید. وی هم چنین به نقش دولت سویس در دهه های اخیر و نقش این کشور در مذاکرات ژنیو در اواخر دهه هشتاد سده قبل اشاره نمود و اظهار داشت که دولت سویس میزبان خوبی در کنفرانس اخیر ژنیو بوده است. 
سفیر ج. ا. ا. هم چنین به طور خلاصه از پیشرفت های حاصله در عرصه های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در کشور یادآوری نموده و نقش دولت های دوست، منجمله کنفدراسیون سویس را خیلی با اهمیت ارزیابی نمود. وی اضافه نمود که امسال دو موضوع انتخابات ریاست جمهوری و مذاکرات برای صلح از اهمیت زیادی برخوردار هستند و خوشبختانه در هر دو عرصه پیشرفت های ملموسی صورت گرفته است.
سپس رئیس کنفدراسیون سویس به موقعیت جغرافیایی افغانستان و مشکلات که در منطقه وجود دارد اشاره کرد و اذعان نمود که کنفدراسیون سویس کشور بی طرف بوده، لیکن همیشه حاضر به همکاری با دولت و ملت افغانستان می باشد. رئیس کنفدراسیون سویس هم چنین سطح روابط دو جانبه میان سویس و افغانستان را مطلوب ارزیابی نمود و آرزو نمود که روابط نیک و حسنه میان دو دولت هم چنان ادامه داشته باشد. وی علاوه نموده که کشورهای ما در مقایسه با یک تعداد کشورهای دیگر کوچک هستند و دو دولت باید همدیگر را یاری رسانند.
در اخیر، رئیس دولت سویس ابراز آمادگی کرد تا بر علاوه برنامه های جاری، در عرصه تحصیلات و تعلیم و تربیه، همکاری دولت سویس با افغانستان را افزایش داده و پروژه های که نتایج مشخص و ملموسی داشته باشند را در همکاری با دولت افغانستان، به مرحله اجرا بگذارد.

خواندن 991 دفعه

آخرین ویرایش در دوشنبه, 14/05/1398

Go to Top